infoPharma

003infotechinfoPharma, ilaç üretimi ve ilaç lojistiği yapan firmalara, Pharma sektörüne özel olarak, INFOTECH tarafından geliştirilen bir araç takip sistemi servisidir.

Araçlara yerleştirilen GPS üniteleri ile, araçların konuma dayalı bilgileri ve detaylı raporları alındığı gibi, ünitelere entegre edilen sıcaklık sensörleri ile ilaç, aşı ve serumların bulunduğu soğuk hava bölmelerindeki sıcaklığın da telemetrik olarak tek bir merkezden izlenmesi sağlanmaktadır.

Araçlar, bulundukları illerdeki anlık trafik yoğunluğu baz alınarak önceden hazırlanmış rotalarında seyrederlerken, varacakları noktalara tahmini olarak saat kaçta ulaşabileceklerinin bilgisi de merkezden monitör edilmektedir.

Ayrıca mevcutta, soğuk hava depolarına ait sıcaklık bilgileri de telemetrik olarak izlenmektedir. Sıcaklıkta yaşanacak yükselmeler veya azalmalar ile ilgili kişiler SMS veya mail ile bilgilendirilmektedir.

Sistem içerisinde satış kadrosunun günlük, haftalık, aylık ziyaretleri baz alınarak, firmanın iş yoğunluğunun nerelerde olduğu, nerelerde bulunmadığı veya az bulunduğunun bilgisi “leke ve yoğunluk analizi” ile hitmap oluşturularak takip edilmekte, bir sonraki satışlar için bu analizler baz alınarak, ekiplerini eksik olan bölgelere yönlendirilmektedir.

Ayrıca Pharma sektöründeki firmaların kullandığı ve Türkiye’yi ayırdıkları 1001 adet brick (bölge) haritaya işlenerek, brick içinde ve dışında ziyaret edilen eczane, hastane ve katedilen kilometre bilgisi brick bazında raporlanarak operasyon verimliliği maksimum düzeye çıkarılmıştır.

Proje, başlangıcından itibaren 3 ila 5 ayda firmaların araç takip projesine yaptığı yatırımı çıkartarak, geriye kalan aylar için ciddi anlamda tasarruf etmesine olanak tanımaktadır.

Haritaya entegre edilen; yaş, nüfus yoğunluğu, eğitim durumu gibi demografik veriler brickler ile ilişkilendirilmiştir. Firmalar örneğin, her bir brick’e ait yaş bilgisini yüzdelik olarak alabilmektedirler. Firmalar, yaşlı hastalar için çıkaracağı ilaçlar için,  bu veriler göz önünde bulundurularak öncelikle yaşlı kişilerin yaşadığı ve yüzdeliğin yüksek olduğu bricklere yönelmektedirler. Böylece hem zaman hem de operasyonel olarak maksimum tasarruf ve fayda elde etmektedirler.