infoColdChain Soğuk Zincir Yönetim (iCC)

003infotechinfoColdChain INFOTECH tarafından geliştirilen ve firmalara, araç takip ve soğuk zincir yönetimini aynı çatıda buluşturan bir hizmet sunmaktadır.

Araçlara yerleştirilen GPS üniteleri ile araçların konuma dayalı bilgileri ve detaylı raporları alındığı gibi, frigorifik araçların taşıdığı, üretim tesisinde ürettiği veya soğuk hava depolarında muhafaza ettikleri, soğuk zincir yönetimine ihtiyaç duyan ürünlerin ortam sıcaklıklarını uzaktan izleyebilmektedir.

Araçlar, bulundukları illerdeki anlık trafik yoğunluğu baz alınarak önceden hazırlanmış rotalarında seyrederlerken, varacakları noktalara tahmini olarak saat kaçta ulaşabileceklerinin bilgisi de merkezden monitör edilmektedir.

Ayrıca mevcutta, ürünlerin bulunduğu soğuk hava depoları veya buzdolaplarına ait sıcaklık bilgileri de telemetrik olarak izlenmektedir. Ortam sıcaklığında yaşanacak yükselmeler veya azalmalar ile ilgili kişiler SMS veya mail ile bilgilendirilmektedir.

Sistem içerisinde araç filolarının günlük, haftalık, aylık ziyaretleri baz alınarak, firmanın iş yoğunluğunun nerelerde olduğu, nerelerde bulunmadığı veya az bulunduğunun bilgisi “leke ve yoğunluk analizi” ile hitmap oluşturularak takip edilmekte, bir sonraki satışlar için bu analizler baz alınarak, ekiplerini eksik olan bölgelere yönlendirilmektedir.

Sınırsız sayıda bölge ve nokta tanımlamasıyla, filoya ait araçların çalıştığı bölgeler, müşteri noktaları, dağıtım yerleri ve depolar harita üzerine işaretlenerek araçlarla ilişkilendirilir. Araçların bölge giriş ve çıkışları, noktaya varış ve ayrılışları anlık olarak takip edildiği gibi, geriye dönük raporlarla da izlenebilir.

Proje, başlangıcından itibaren 3 ila 5 ayda firmaların araç takip projesine yaptığı yatırımı çıkartarak, geriye kalan aylar için ciddi anlamda tasarruf etmesine olanak tanımaktadır.

Haritaya entegre edilen; yaş, nüfus yoğunluğu, eğitim durumu gibi demografik veriler ile firmaların bu kriterler doğrultusunda ürün dağıtımına öncelik vermesi sağlanmaktadır.